Stefānejis Uļanovskys latgalīšu dzīsmeišu gaismys ceļš

Viļānu apvienības pārvalde 30.Novembris, 2020, 08:37 Jaunumi

Pateicoties “Latvijas valsts mežu” un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās Latgales kultūras  programmas 2020  projektu konkursa finansiālajam atbalstam, tapa 25 latgaliešu tautasdziesmu apdares instrumentiem un solo balsij. Jāpiebilst, ka apdares ir komponētas un paredzētas izpildīšanai mūzikas skolu vidējo klašu audzēkņiem. Ar mīlestību un dziļu sapratni par dažādu instrumentu specifiku, audzēkņu spēju līmeni un “latgaliskā” izjūtu, šos skaņdarbus komponēja mūsu Sandra Mežore, Latgales komponiste un mūzikas pedagoģe. Neizmērojami sarežģīts uzdevums bija jāveic Sandrai – vienkāršās, īsās, Viļānos pierakstītās latgaliešu tautasdziesmas bija jāpārvērš par mākslinieciski un tehniski pilnvērtīgiem darbiem, turklāt tādiem skaņdarbiem, kuri var aizraut un ieinteresēt mūsu jaunāko paaudzi.

Kāpēc vispār tapa šis projekts?

Ļoti pieticīgs ir latgalisku skaņdarbu repertuārs mūzikas skolās. Varētu teikt, niecīgs. Latgaliešu tautasdziesma “dzīvo” vien folkloras kopu repertuāros, to nepazīst mūzikas skolu audzēkņi. Līdz šim reti mūsu dziesma ir ietērpusies profesionālajai izpildītājmākslai raksturīgajā skaņurakstā. Tagad gan, 10 tautasdziesmu melodijas ir pārvērtušās par 25 skaņdarbiem klavierēm, akordeonam, ģitārai, vijolei, flautai, klarnetei, marimbai un balsij. Tautā iemīļotā “Kur ta tu nu beji” ir sacerēta 6 variantos, klavierēm (2 varianti), akordeonam, flautai, marimbai un solo. Sandra Mežore šiem skaņdarbiem par pamatu ir  ņēmusi Viļānos 19. gadsimtā dziedātās tautasdziesmu melodijas, kuras pierakstījusi pirmā Latgales tradīciju pētniece, poļu zinātniece Stefānija Uļanovska.  Kopš 2020. gada Viļānos ir piemiņas plāksne izcilajai pētniecei, Viļānu novadpētniecības muzejā ir izveidota piemiņas istaba šai poļu sievietei, novada saimnieces gatavo ēdienus, kuru receptes zinātniece aprakstījusi jau tālajā 19. gs., folkloras kopas dzied un popularizē Stefānijas pierakstītās melodijas. Kopš 2021. gada, Viļānos, Latgalē un Latvijā, iespējams arī ārpus valsts robežām, skanēs Latgaliešu tautasdziesmu apdares jauno profesionālo mūziķu izpildījumā. Latgales kongresa dienā, 2021. gada 27. aprīlī Viļānu Mūzikas un mākslas skolas zālē klātienē vai neklātienē, bet  norisināsies pirmais Ziemeļlatgales mūzikas un mākslas skolu konkurss “Muna dzīsmeite”: koncerts, kurā mūzikas dalībnieki atskaņos latgaliešu tautasdziesmu apdares un izstāde, kurā tiks eksponētas mākslas programmas audzēkņu latgaliešu tautas dziesmu ilustrācijas.

Arī mums, profesionālās mūzikas veidotājiem un izpildītājiem, jārūpējas par sava novada, vietas kultūras mantojumu. Ne jau, lai ievietotu plauktā, bet gan saglabātu un “valkātu”, valkātu modernā, gaumīgā, mākslinieciskā veidā, nenodarot pāri tā autentiskajam veidolam. Dodam dziesmiņām otru dzīvi. Lai skan!

Paldies Viļānu novada pašvaldībai par finansiālu atbalstu!

 

Informāciju sagatavoja:
Viļānu Mūzikas un mākslas skolas atbalsta biedrības valdes locekle
Inta Brence

Projektu finansēja:

Atbalstīja:

                         
Viļānu novada pašvaldība 

Iesaki citiem: