Aktualitātes

Viļānu un Rēzeknes novadu vidusskolēni iepazīst uzņēmējdarbības iespējas lauku teritorijās

Viļānu un Rēzeknes novadu vidusskolēni iepazīst uzņēmējdarbības iespējas lauku teritorijās

Oktobrī SIA „Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” (LLKC) Rēzeknes nodaļa rīkoja informatīvo tikšanos un pieredzes apmaiņas braucienu skolēniem Valsts Lauku tīkla aktivitātes „Uzņēmējdarbības popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros. Viens no galvenajiem pasākuma mērķiem ir paaugstināt vispārizglītojošo skolu skolēnu zināšanu un intereses līmeni par uzņēmējdarbības attīstības iespējām lauku teritorijās.

Pasākumu kopums iesākās ar informatīvo tikšanos, Rēzeknē, Austrumlatvijas radošo pakalpoju centrā „Zeimuļs” 10. oktobrī. Tās laikā skolu audzēkņi un pedagogi piedalījās radošā seminārā, kur LLKC Rēzeknes nodaļa sniedza ieskatu dažādās atbalsta piesaistes programmās, kas saistītas ar uzņēmējdarbības veidošanu savā novadā. Rēzeknes novada pašvaldības jaunatnes lietu speciālists Guntis Rasims informēja par novada piedāvātajām iespējām jauniešiem, savukārt Latgales biznesa inkubatora „Ideju viesnīca” vadītāja Aija Vanaga iedrošināja jauniešus spert pirmos soļus uzņēmējdarbības pasaulē un izmantot to, kas viņiem jau ir- zināšanas, gribasspēks un spējas darboties. 

Pasākuma turpinājumā skolēni un pedagogi noklausījās labāko konkursā „Laukiem būt!” uzņēmējdarbības ideju autoru prezentācijas. Konkursu jau trešo gadu organizē LLKC, dodot iespēju tieši jauniešiem radīt un attīstīt savas biznesa idejas kā lauksaimnieciskajā, tā nelauksaimnieciskajā nozarē. Vidusskolēni guva vērtīgu pieredzi, kā labāk prezentēt savu ideju un pareizi to virzīt tirgū.

Veiksmīgs jauniešu biedrības darbības piemērs

Pieredzes apmaiņas braucienu vidusskolēniem un pedagogiem uz Kārsavas novadu LLKC Rēzeknes nodaļa organizēja 16. oktobrī.  Kārsavas novada jauniešu biedrības „Pūga” pārstāvji dalījās pieredzē par iespējām darboties un veidot draudzīgu vidi sev apkārt. Jaunieši guva vērtīgu pieredzi, kā biedrība spēj aktīvi sadarboties ar pašvaldību, tādējādi piesaistot papildus finansējumu dažādu biznesa ideju attīstībai savā novadā.

Biedrības „Pūga” vadītājs Juris Vorkalis iedrošināja jauniešus nebaidīties no nezināmā, izveidojot jauno uzņēmēju biznesa ideju konkursa „Step up” norādīja, ka šāda veida konkursi un aktivitātes ir labs resurss uzņēmējdarbības vides attīstīšanai. Šie ir pirmie soļi, kas iedzīvotājos veido izpratni par uzņēmējdarbību, tās specifiku un iespējām. 

Panākumu atslēga - mērķtiecība

Turpinājumā skolēni un pedagogi tika aicināti uz modes salonu „LAGU”, kura īpašniece ir Gunta Nagle, kas 2012. gadā pati piedalījās konkursā „Laukiem būt!”. Guntai  ir 24 gadi. Viņa ieguva augstāko izglītību apģērbu dizainā un spēj pierādīt, ka, mērķtiecīgi ejot uz savu mērķi, var gūt ievērojamus panākumus. Gunta Kārsavā ir izveidojusi savu modes salonu ar īpaši izstrādātu logo, kur tiek piedāvāti apģērbu šūšanas pakalpojumi sievietēm. Nākotnes plāns Guntai ir izstrādāt arī vīriešu T-kreklu līniju. Guntas apģērbi darināti ar īpašu rūpību, pieejot katra klienta vēlmēm un izstrādājot individuālu dizainu par ļoti pieņemamām cenām. Gunta uzsvēra: „Nav nozīmes, kur ražot. Ir svarīgi, lai piedāvātā prece vai pakalpojums ir pieprasīts”. 

Mājražošana kā veiksmīgas uzņēmējdarbības pamats

„Dzīļu maiznīcā” skolēni un pedagogi tika iepazīstināti ar mājražošanu - veiksmīgas uzņēmējdarbības pamatu. „Dzīļu maiznīcas” saimniece laipni izrādīja savu maizes ceptuvi. Pusdienu laikā jaunieši  ar interesi klausījās saimnieces stāstījumā, kā attīstīt mārketingu, lai pēc tam varētu veiksmīgāk pārdot savu produkciju. Pārsteigumu skolēniem sagādāja darbs ar saimnieci, pašiem cepot un baudot gardās picas. Īpašu interesi izraisīja pica „latgaļu gaumē” ar biezpienu.IK „Dzīles” saimniece Aina Barsukova ar savu īpašo latgalietes viesmīlību spēja pierādīt, ka mājās gatavots ēdiens, pašu cepta maize ir produkti, kas nekad nezaudēs savu aktualitāti un vienmēr lutinās cilvēkus ar neaprakstāmu garšu. 

 

Arī veiksmīgi lauksaimnieki spēj veltīt laiku atpūtai

Pasākums noslēdzās ar graudkopības saimniecības IK „Jauneglaine” apmeklējumu, kur saimniecības īpašnieks - jaunais lauksaimnieks Kaspars Miezis laipni izrādīja jaunāko tehniku un graudu uzglabāšanas torņus, parādot, ka nevajag braukt prom, ka arī ar lauksaimniecību var nopelnīt un veiksmīgi to attīstīt, gudri izmantojot dažādus ES piedāvātos pasākumus. Kaspars viennozīmīgi kliedēja jauniešos šaubas par to, ka lauksaimniecībā ir tikai nepārtraukts darbs - vienmēr tiek atrasts laiks arī sev un kopīgai atpūtai ar draugiem.

LLKC izsaka pateicību Nautrēnu, Kaunatas, Maltas, Dricānu un Viļānu vidusskolas pedagogiem un skolēniem par izrādīto interesi un aktīvu sadarbību, kā arī cilvēkiem, kas spēj rādīt šo labo praksi un dalīties savos veiksmes stāstos, iedrošinot ikvienu noticēt saviem spēkiem!

Informāciju sagatavoja

Dace Geduševa

LLKC lauku attīstības konsultante

2014-11-03
Viļānu novada pašvaldība
Instagram Facebook
A A A