Aktualitātes

Viļānu novadpētniecības muzejā Gundegas Rancānes gleznu izstāde “Glezniecība”

Viļānu novadpētniecības muzejā Gundegas Rancānes gleznu izstāde “Glezniecība”

Gundega Rancāne ir dzimusi Makašānu pagastā, kas atrodas Rēzeknes novada teritorijā. Māksliniece ir pabeigusi Rēzeknes mākslas un dizaina vidusskolu un Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu, kur ieguva maģistra grādu. Pirmā G. Rancānes personālizstāde notika 1990. gadā Rēzeknes Kultūrvēstures muzejā. Tai sekoja daudz citu izstāžu Rīgā, Rēzeknē, Daugavpilī, Krāslavā, Preiļos, Helsinkos, Briselē, Varšavā. Mākslinieces darbi atrodas ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs - ASV, Austrālijā, Vācijā, Zviedrijā, Francijā, Beļģijā, Polijā, Kanādā, Somijā, Izraēlā.

Pati māksliniece par savi un mākslu: “Māksla ir darbs, profesija, bauda, pienākums, dzīvesveids, liktenis, mīlestība, apsēstība, reliģija. Tai nav robežu. Nereti pārņem sajūta, ka esi nomaldījies, mēģinot atklāt glezniecības patiesos uzdevumus un šī procesa jēgu. Tomēr allaž atrodas kāda nenosakāma motivācija šo ceļu turpināt. Ceļu, kurš sākās agrā bērnībā, kad tēvs mudināja darboties ar krāsām. Drīz vien nešaubīgi zināju, ka glezniecība būs manas dzīves pamatsastāvdaļa. Katrs izdzīvojamais mirklis iztēlē transformējas par krāsu un ritmu kombinācijām, kas tur mitinās, kādu laiku briest, līdz beidzot pārtop par gleznu. Katrs solis ir dzinulis nākamajam, kas aizved meklējumos, liek radīt kaut ko jaunu un šajā procesā izjust pilnveidošanos.”

Gundega Rancāne ir ne tikai māksliniece, bet arī grāmatu ilustrātore. Viņa glezno to, kas ir skaists. Lai pamanītu šo skaistumu, ir jātrenējas.  Māksliniece aicina paskatīties uz apkārtējām lietām, kurām katru dienu ejam garām, un pamanīt šo skaistumu. Dabai un priekšmetiem skaistumu piešķir gaisma un attieksme, ar kādu to uzlūkojam un novērtējam. Iedvesmu gleznot māksliniece rod darbā ar cilvēkiem. Viņa ir skolas direktore, kuras gādībā ir dažāda vecuma bērni. Skolā viņa arī kā gleznošanas pulciņa skolotāja, ļauj bērniem eksperimentēt ar krāsām. Gundega Rancāne uzsver, ka nozīmīga loma viņas  darbos ir Latvijas ainavai. Daba māksliniecei sniedz plašu  toņu gammu, veidojot neskaitāmas krāsu kombinācijas. Viņai ir svarīgi sasaistīt acīm redzamo ar intuitīvo, veidojot īpašu  vizuālās komunikācijas veidu starp mākslinieku un skatītāju. Bērnībā māksliniecei patika gleznot ar akvareli, patika krāsu pludināšana un gleznu caurspīdīgums, bet tagad savos darbos viņa pārsvarā izmanto eļļas krāsas.

Gundegai Rancānei Viļānu novadpētniecības muzejs bija patīkams atklājums, tā gaišuma un labās atmosfēras dēļ, jo tā ir brīnišķīga vieta, kur bērni un pieaugušie var izglītoties un baudīt mākslu. Gleznu izstāde “Glezniecība” Viļānu novadpētniecības muzejā būs skatāma līdz 31. maijam.

 

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Jeļena Litvjakova
2018-04-28
Viļānu novada pašvaldība
Instagram Facebook
A A A