Aktualitātes

Viļānieši devās masku gājienā

Viļānieši devās masku gājienā

20. decembrī, atzīmējot ziemas saulgriežus, ķekatnieki ar dziesmām un dejām devās Viļānu ielās, lai atbrīvotos no vecā un nepatīkamā šajā gadā, kā arī lai pievilinātu visu labo un vēlamo nākamgad. 

Masku gājienu, ievērojot ziemas saulgriežu tradīcijas, jau otro gadu pēc kārtas organizē Viļānu kultūras nama kolektīvs. Patīkami pārsteidz tas, ka šoreiz ķekatnieku skaits jau bija krietni kuplāks. Līdzās novada iedzīvotājiem gājienā devās arī biedrība “Saulstariņi” un mākslinieciskās pašdarbības kolektīvi: “Austras studijas” vidusskolas grupa un 7.-9.klašu dejotāju grupa, folkloras kopa “Viļōnīši” un vidējās paaudzes deju kopas “Kūmys” pārstāvji.

Viena no izplatītākajām tradīcijām ķekatu laikā bija bluķa vilkšana. Arī Viļānu ķekatnieki vilka bluķi, dodoties no Kultūras laukuma pilsētas stadiona virzienā. Tas tika darīts, lai savāktu visu ļauno, kas gada laikā ir noticis, un vēlāk bluķi simboliski ar visu slikto sadedzinātu ugunskurā. Tika apciemoti arī pilsētas veikali, lai nākamgad tiem veiktos vēl labāk.

Nonākot pilsētas stadionā, svinīgi tika iedegta pilsētas Ziemassvētku eglīte. Par pašdarinātiem rotājumiem sudraba krāsā šogad parūpējās Viļānu vidusskolas un Bērnu un jauniešu centra audzēkņi, biedrība “Saulstariņi”, bērni no Viļānu pilsētas izglītības iestādes un pirmsskolas izglītības iestādes “Bitīte” audzēkņi. Ievērojot ziemas saulgriežu tradīcijas, ķekatnieki rakstīja uz papīra visu, no kā vēlētos atbrīvoties nākamajā gadā un dedzināja šīs zīmītes ugunskurā. Tāpat ugunskurā simboliski varēja mest to, ko katrs vēlējās iegūt vai saņemt nākamgad vairāk nekā šogad – veselību, maizi, naudu, pienu, un pat dziju, lai nākamgad nekā netrūktu aušanai. Savukārt par saulgriežu laika dziesmām un dejām bija parūpējušies folkloras kopas “Viļōnīši” dziedātāji un “Austras studijas” dejotāji.

Mūsdienu informācijas tehnoloģijas sniedz katram no mums iespēju iegūt zināšanas par jebkuru paražu vai tradīciju, nepametot savas mājas. Tomēr nekas nav salīdzināms ar paša piedalīšanos svētku svinēšanā un tradīciju atdzimšanā, kā tas tagad notiek ar ķekatās iešanu Viļānos. Ceram, ka nākamgad masku gājiena dalībnieku skaits kļūs vēl kuplāks un tas kļūs par vienu no pasākumiem, ar ko viļāniešiem saistīsies ziemas laiks Viļānos!

Margarita Isajeva

sabiedrisko attiecību speciāliste 

2016-12-27
Viļānu novada pašvaldība
Instagram Facebook
A A A