Aktualitātes

Sociālie tīkli: drošība un karjeras izaugsmes iespējas

Sociālie tīkli: drošība un karjeras izaugsmes iespējas

Teju vai puse 10.-12.klašu audzēkņu Viļānu vidusskolā apmeklē sociālos tīklus ik pēc 1-2 stundām.* To savā zinātniski pētnieciskajā darbā (turpmāk - ZPD) atklāj Marta Malinovska (11.b), kas, izstrādājot savu ZPD, pievērsās tagad jauniešu vidū tik populāro sociālo tīklu ietekmei uz veiksmīgu darba atrašanas procesu un karjeras izaugsmi. 

Ar sava pētījuma rezultātiem Marta jau uzstājās Latgales reģiona ZPD konferencē Daugavpilī, iegūstot II pakāpi, kam, iespējams, sekos uzaicinājums uz valsts līmeņa ZPD konkursu.  Tomēr šis ir viens no tiem ZPD, kas var būt interesants no vairākiem aspektiem arī citiem skolēniem. Līdz ar to 29. martā savās zināšanās Marta dalījās ar citiem Viļānu vidusskolas audzēkņiem, lai rosinātu viņus padomāt ne tikai par drošību, aktīvi lietojot sociālos tīklus, bet arī par to sniegtajām iespējām karjeras izaugsmē.

Aptaujājot vidusskolēnus, par vispopulārākajām vietnēm tika atzītas Facebook, Instagram, VKontakte, Draugiem.lv un Odnoklassniki un šajās vietnēs visbiežāk tiek publicētas pašbildes, draugu bildes un izklaižu fotomirkļi.* Jau tagad 2/3 aptaujāto jauniešu apzinās, ka viņu publicētā informācija sociālajos tīklos var ietekmēt viņu reputāciju nākotnē un it īpaši laikā, kad viņi būs darba meklējumos. To apstiprināja arī pētījuma laikā intervētie populāru uzņēmumu – If apdrošināšanas, Draugiem.lv un Latvijas Bankas pārstāvji, atzīstot, ka sociālo tīklu profili ir svarīgi informācijas avoti darbinieku atlases procesā.

Nodarbības laikā jauniešu uzmanība tika pievērsta arī tam, kā var atrast darbu un veiksmīgi veidot karjeru ar sociālo tīklu starpniecību. To intervijās apstiprina jauniešu vidū labi pazīstamās Latvijas blogeres, kas darbojas YouTube vietnē.

Tāda veida nodarbība skolēniem bija ļoti vērtīga vairāku aspektu ziņā.  Pirmkārt, noklausoties Martas ZPD prezentācijā, skolēni atzina, ka vairāk ieklausās vienaudžu padomos, kad tiek runāts par sociālo tīklu drošību un to ietekmi uz jauniešu dzīvi un karjeru. Otrkārt, tā tika gūts ieskats ZPD izstrādes procesā un sniegta iespēja uzdot Martai jautājumus, lai jau nākamgad varētu izvēlēties sev interesantu ZPD tēmu. Savukārt darba vadītāja Elizabete Birule un direktora vietniece mācību darbā Inese Stepāne atzina, ka tādas nodarbības skolā varētu kļūt par labu tradīciju, kas veicinātu zināšanu apmaiņu skolēnu vidū.

Teksts un foto: Margarita Isajeva
sabiedrisko attiecību speciāliste

*M.Malinovska. Zinātniski pētnieciskais darbs “Sociālo tīklu ietekme uz veiksmīgu darba atrašanu un karjeras izaugsmi.” Viļānu vidusskola, 2017.

2017-03-30
Viļānu novada pašvaldība
Instagram Facebook
A A A