Aktualitātes

Rokdarbi priekam un dvēselei – gadu gaitā krātās idejas

Rokdarbi priekam un dvēselei – gadu gaitā krātās idejas

Neskaitāmas auduma salvetes, lūgšanu krelles, krekli – tas viss rokdarbnieces, pensionāres Jeļenas Deļikatnajas rokās pārtop par bagātīgu darinājumu – izšūtu smalkiem diegiem, tikpat smalkā izšuvuma tehnikā un daudzkrāsainām pērlītēm rotātu. Idejas rodas it visur – no dažādiem zīmējumiem, žurnāliem, tapešu rakstiem, vai vienkārši tāpat – no galvas.

Pensionāres, Jeļenas kundzes ikdiena pārsvarā paiet, izšujot lūgšanu atribūtiku vecticībnieku draudzes locekļiem – lūgšanu krelles jeb Rožukroni, speciālus spilventiņus, ko palikt zem ceļgaliem lūgšanu laikā, kā arī dažādas auduma salvetes, dvielīšus un vīriešu kreklus. Jāatzīmē, ka Jeļena izšuj īpašā - gludā izšuvuma tehnikā, kur izšuvums pilnībā nosedz audumu, tādējādi izskatoties ļoti dabiski un bagātīgi.

Rokdarbnieces meistarība ir ļoti augstā vērtē - ar Rīgas Grebenščikova vecticībnieku draudzes palīdzību pasūtījumi nākot no pašas Krievijas – tādām pilsētām kā Veļikij Novgorod, Sanktpēterburga, Samara un citām, tāpat arī viņa izšuj Latvijas, tajā skaitā arī Viļānu vecticībnieku draudzei. Lielākais pieprasījums esot pēc linu un zīda krekliem, kuri izšūti ar košu krāsu ornamentiem, pārsvarā tie ir ziedu raksti. 

Aizvadītā gada augusta beigās Jeļena piedalījās starptautiskā festivālā Igaunijā, kura laikā, pārstāvot Rīgas stendu, demonstrēja savus rokdarbus tirdziņā – izstādē. Stends bijis ļoti bagātīgs ar izšūtajiem darinājumiem, gūstot milzīgu atsaucību un apbrīnu no tirdziņa apmeklētājiem. Pēc šī festivāla Jeļenas kundze ar Grebenščikova vecticībnieku draudzes atbalstu, apmeklēja arī Sanktpēterburgu, kur piedalījās meistarklasēs, ko rīkoja Krievijas Federācijas Kultūras ministrija, ar mērķi attīstīt savu meistarību un tradīciju saglabāšanu. Dalībniekiem tika piedāvāta plaša programma - lekcijas, praktiskas nodarbības, muzeju apmeklējums, kā arī ekskursija pa gleznaino Sanktpēterburgu. Jeļenas kundze bija viena no dalībniecēm starp tādu valstu pārstāvjiem kā Izraēla, Azerbaidžāna, Norvēģija, Slovēnija, Igaunija, Lietuva. Kā viņa pastāstīja, piedalīšanās šajās meistarklasēs sniedza vērtīgu pieredzi un rosināja uz jaunām idejām.

   

Rokdarbniece izšūt sākusi mācīties jaunībā, kad vēl pilsētas padomes komjaunatnes organizācija rīkoja kursus, arī Jeļenas mamma darbojusies ar rokdarbiem. Padomju laikos neesot bijuši modē nodarboties ar rokdarbiem, arī laika nebijis tik daudz, lai ar to darbotos, bet tagad tas ir dvēseles piepildījums – protams, veicot tik smalku darbu, ir nepieciešama milzīga pacietība, bet, aplūkojot jau gatavos darinājumus, gandarījums par padarīto ir neizsakāms. Materiālus darbam rokdarbniece pārsvarā iepērk Rīgā, bet, esot Sanktpēterburgā, iegādājusies šo to interesantu arī tur.

Liels prieks ir par to, ka Viļānos ir šādi cilvēki, kas par spīti steigai, dažādiem ārējiem apstākļiem un ikdienas nebūšanām, darbojas, radot prieku sev un arī citiem.

Informāciju sagatavoja

Sigita Āboliņa

Sabiedrisko attiecību speciāliste

2014-01-16
Viļānu novada pašvaldība
Instagram Facebook
A A A