Aktualitātes

Poļu pētnieces Stefānijas Uļanovskas piemiņas plāksnes atklāšana

Poļu pētnieces Stefānijas Uļanovskas piemiņas plāksnes atklāšana

4. augustā notika poļu pētnieces Stefānijas Uļanovskas piemiņas plāksnes atklāšana Viļānu Sv. Erceņģeļa Miķeļa Romas katoļu baznīcas rožukroņa dārzā.

Piemiņas plāksne atrodas pie mājas, kurā, iespējams, dzīvoja Stefānija Uļanovska, un tā atrodas Viļānu Sv. Erceņģeļa Miķeļa Romas katoļu baznīcas rožukroņa dārzā.

Informācijai: Stefānija Uļanovska bija Latgales tradicionālās kultūras pētniece, kuras devums Viļānu apkaimei ir etnogrāfiskais tēlojums „Poļu Inflantijas latvieši” (“Łotysze Inflant polskich”).
Pēc Latvijas Universitātes profesores Lidijas Leikumas teiktā „Šis materiāls pārsteidz ar latgaliešu valodas dabiskumu, dzīvīgumu, bagātību, krāsainību. 19. gs. beigās pētnieku rīcībā nebija ne magnetofonu, ne diktofonu, ne kādu citu brīnumrīku, bet valoda dziesmās, pasakās un mīklās skan, kā no kāda runātīga mūslaiku Latgales laucinieka lūpām pierakstīta.” Materiāls apkopo 329 dažāda garuma dziesmas, 474 parēmijas, 232 mīklas, 75 pasakas un plašus etnogrāfiskus aprakstus. Stefānija Uļanovska ir vienīgā zināmā pētniece, kura ir savākusi tik plašu informāciju par Viļānu novada kultūru 19.gs. II pusē.

2019-08-09
Viļānu novada pašvaldība
Instagram Facebook
A A A