Aktualitātes

Dekšāru pamatskolas skolēnu piedzīvojumi nometnē Lietuvā

Dekšāru pamatskolas skolēnu piedzīvojumi nometnē Lietuvā

No 15. līdz 20. jūnijam Biržos (Lietuva) projekta „EU Be Active” (Ref. Nr. 556 927, EPP-1-2014-1-LT-SPO-SCP) otrās sanāksmes ietvaros tika rīkota nometne. Projektu finansē Eiropas Komisija, līdzfinansē Viļānu novada pašvaldība. Vasaras nometnē piedalījās 10 skolēni no Dekšāru pamatskolas.

Nometnes laikā tās dalībniekiem tika piedāvātas vairākas aktivitātes:

  • Starpkultūru aktivitātes: galvenais pasākumu mērķis bija rosināt komunikāciju un sadarbību starp jauniešiem no dažādām kultūrām, sociālām un ekonomiskām grupām, kuri pārstāv dažādas reliģijas un uzskatus. Jauniešu uzmanība tika vērsta uz šo daudzo grupu atšķirībām un līdzībām. Ar  šīm darbībām parādīja, kā dažādu valstu pārstāvji, neskatoties uz universālām lietām (piemēram, sociāliem tīkliem, internetu, pat tautas mūziku), var būt līdzīgi. Ar starpkultūru aktivitātēm centās palielināt iecietību, savstarpēju cieņu un mudināt jauniešus būt ziņkārīgiem, interesēties par citām kultūrām un tradīcijām.
  • Ievads tradicionālā,  ekoloģiskā un aktīvā dzīvesveidā. Dažreiz jaunieši no lielajām pilsētām par lauku dzīvi uzzina tikai no filmām un informācijas pasaules tīmeklī,  bet nekad nav bijuši laukos. Līdz ar to viņi pat nenojauš, cik interesanta dzīve var būt laukos. Vienkāršas, bet aizmirstas lietas var radīt patiesu prieku un sniedz unikālu pieredzi. Tas kļuva par iemeslu, kāpēc tika izvēlēta tradicionālā, ekoloģiskā saimniecība netālu no pilsētas, netālu no meža un blakus upei, kas atdala Lietuvu un Latviju. Dalībnieki gulēja koka gultās uz ekoloģisko griķu matračiem un spilveniem. Bija pasniegta ekoloģiski tīra pārtika. Daba un salīdzinoši liels attālums līdz tuvākajam ciemam veicināja dalībnieku saziņu. Viņi spēlēja tradicionālās spēles, apmeklēja mini zoodārzu, kas atradās netālu no sētas, pētīja floru un faunu. Tādā veidā jaunieši uzlaboja zināšanas botānikā, bioloģijā, zooloģijā, tika iepazīstināti ar tradicionālo ekoloģisko dzīvesveidu, spēlēja tradicionālās spēles un iesaistījās dažādās āra aktivitātēs. Viņi varēja novērot un pētīt dabu, kā arī vienlaikus piedalīties sporta aktivitātēs. 
  • Praktiskā nodarbību sesija. Tā tika izstrādāta, lai jauniešiem izskaidrotu, kādus procesus var novērot fizisko aktivitāšu laikā, kāpēc tās ir nepieciešamas, kā mēs varam kontrolēt un izmērīt reakcijas mūsu ķermenī, ko mēs varam uzzināt par sevi, nodarbojoties ar sportu, kā mēs varam uzlabot mūsu pašregulēšanas spējas un motivāciju kopumā. Nometnē piedalījās eksperts no Lietuvas Sporta Universitātes.
  • Ievads tradicionālās sporta spēlēs. Lai popularizētu savādākus uzskatus par tradicionālajām sporta spēlēm jauniešu vidū, tika prezentētas dažādas mazāk zināmas sporta spēles. Kopumā bērniem tās likās aizraujošas un uzjautrinošas. 
  • Ģeogrāfijas un ģeoloģijas mācības.  Saimniecība, kur noritēja nometne, atradās upes krastā. Dalībnieki varēja doties braucienā ar kanoe laivām. Laivu brauciena laikā skolēni redzēja ļoti specifiskus iežu atsegumus.  Šie atsegumi ir tipiski Biržu apvidū, kas ir bagāts ar ģipsi un slavens ar lielo kriteņu daudzumu. Kad laivu brauciens bija galā, jaunieši devās apceļot Biržu apkaimi, kur uzgāja absolūti unikālu dabas parādību - kriteņus un Kriteņu ezerus.  Braucot ar kanoe laivām un ceļojot kājām, jaunieši bija ne tikai fiziski aktīvi, bet arī ieguva jaunas prasmes un zināšanas (gan praktiskas, gan teorētiskas, kas vēlāk var palīdzēt studēt ģeogrāfiju).
  • Dzīvā vēstures stunda. Biržu pilsēta ir slavena ar viduslaiku pili. Biržu pils ir itāļu stila cietoksnis ar bastioniem. To uzbūvēja Radvilu dzimtas pārstāvji, lai aizstāvētu Lietuvas ziemeļu robežas 17.-18. gs. 1978.-1988. gadā tas bija pussagruvis. Tagad pils komplekss ir atjaunots. Tur atrodas reģionālais muzejs "Sela". Muzejs piedāvā dažādas izglītības programmas. Dalībniekiem bija dzīvā vēstures stunda muzejā ar dažādiem uzdevumiem.Tā ceļojuma laikā dalībnieki uzlaboja savas vēstures zināšanas.
  • Angļu valodas stundas. Nodarbības sākās ierašanās brīdī un studentiem bija iespēja uzlabot savas angļu valodas prasmes, sazinoties ar citiem jauniešiem.

Izvērtējot visas aktivitātes, kas bija izstrādātas pirmās sanāksmes laikā šī gada aprīlī, var secināt, ka tās tika īstenotas veiksmīgi un ar panākumiem. Tās deva iespēju apvienot sportiskas aktivitātes ar strukturētām metodēm, iepazīstināt jauniešus ar veselīgu un aktīvu dzīvesveidu un paaugstināt viņu personīgo motivāciju un sociālo attīstību. Nākamā sanāksme notiks Lodzā, Polijā un noslēguma pasākumā tiks apkopoti rezūltāti un secinājumi. Jaunieši runās par projekta ietekmi uz viņu dzīvi.

Debora Paulina

projekta koordinatore Dekšāru pamatskolā

2015-07-17
Viļānu novada pašvaldība
Instagram Facebook
A A A