Aktualitātes

Dekšārēs skanēs krogus dziesmas un stāsti

Dekšārēs skanēs krogus dziesmas un stāsti

Šā gada 8.februārī plkst. 15:00 Viļānu novada Dekšāru pamatskolas zālē (Nākotnes ielā 2, Dekšāres, Viļānu nov.) notiks XII Ziņģētāju un stāstnieku vakars, kur šogad pulcēsies un skandēs krogus dziesmas un stāstus kolektīvi no Latvijas, kā arī viesi no Lietuvas un Igaunijas. Ziņģētāju un stāstnieku vakara  mērķis ir popularizēt mūsdienu folkloru kā sabiedrības kultūras sastāvdaļu, veicināt tautas tradīciju saglabāšanu un pārmantojamību, kā arī nodrošināt izglītošanas un pieredzes apmaiņas procesu starp Latvijas novadu un ārvalstu ziņģētājiem un stāstniekiem. 

Ik gadu februāra otrajā sestdienā apmēram 200 dalībnieku sanāk kopā „Ziņģētāju un stāstnieku vakarā”, kur ziņģētāji izpilda divās/trijās paaudzēs mantotās dziesmas, bet stāstnieki tik ticami stāsta pa pusei nopietnus, pa pusei nenopietnus atgadījumus no dzīves, ka nevar īsti izprast, cik tajos patiesības, cik izdomas. Šogad pasākumam izvēlētā tēma ir „Krogus dziesmas un stāsti”, tāpēc vakars noteikti būs interesants un lustīgs. 

Protams, ziņģētājiem un stāstniekiem ir sarūpētas gan uzvarētāju un skatītāju simpātiju balvas, gan organizatoru un pārsteiguma balvas, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda, Viļānu novada domes, Viļānu kultūras nama, Tautas muzikantu biedrības un citu sadarbības partneru finansiālajam atbalstam.

Vairāk kā desmit gados ziņģētāju un stāstnieku vakaros ir iegūti un apkopoti nozīmīgi mūsdienu folkloras tradīciju materiāli, kas līdz gada beigām pārtaps informatīvā izdevumā „Ziņģes un stāsti”.

Pirmo reizi ziņģētāju vakars notika 2003.gadā Madonas rajona Barkavā.

Lai gan stāstnieki ir pieteikušies nelielā skaitā – Elizabete Kudiņa (Preiļu nov. Saunas pag.), Inta Birziņa (Lubāna), Gunta Siliņa (Bauskas nov. Vecsaule), Edmunds Packevičs (Madona) un Jāzeps Garančs (Cesvaine), tomēr nav šaubu, ka izsmiešanās garantēta, klausoties stāstus par to, kādi pārsteigumi gadījušies kāzās vai  ceļā uz krogu, vai kā noteikt, ka krogū jau diezgan būts un laiks doties mājup. Vislabākais stāstnieks būs tas, kurš no nieka „izpūtīs” lielu notikumu.

Savukārt ziņģētāji kā ierasts piedalīsies kuplā skaitā – Dekšārēs kopskaitā sabrauks 25 ziņgētāju grupas un individuālie izpildītāji. Vairākas folkloras grupas un ansambļi uz ziņģu vakaru ierodas katru gadu un publika tos jau ir iemīļojusi. 

Šogad skatītājus priecēs gan Viļānu kultūras nama lauku kapela „Bumburneicys” un krievu dziesmu vokālais ansamblis „Sudaruški”, gan Viļānu novada Dekšāru pagasta lauku kapela „Sovejī” un vīru kopa „Kūzūls”, Kārsavas novada Salnavas kapela „Sābri” un kapela „Malnavas muzikanti”, Varakļānu kultūras nama folkloras kopa un Barkavas folkloras kopa „Madava”, Preiļu novada Saunas pagasta etnogrāfiskais ansamblis „Naktineica”. Tāpat arī muzicēs viesi no Vecsaules pagasta, Nagļu pagasta, Lubānas un Zvirgzdenes, Izvaltas, Cesvaines un Aglonas.

Muzikanti ieradīsies ne tikai no tuvākām un tālākām Latvijas vietām, bet  arī no kaimiņzemēm – kapela „Radvija” no Lietuvas pilsētas Radvilski un Pērnavas ermoņiku spēlmaņu klubs "Pärnumaa Lõõtspillihaigete Selts" no Igaunijas.

XII Ziņģētāju un stāstnieku vakara „Krogus dziesmas un stāsti” norise:

plkst. 15:00 – 18:00  Ziņģētāju un stāstnieku koncerts/ konkurss

plkst. 18:30 – 19:00  Uzvarētāju sumināšana

plkst. 19:30 Danči (lustēšana un mielošanās ar līdzi paņemtiem „groziņiem”)

Sīkāka informācija par pasākumu:

Iveta Dukaļska

Tautas muzikantu biedrības valdes priekšsēdētāja

Tālr. 29167594 

2014-01-30
Viļānu novada pašvaldība
Instagram Facebook
A A A