Aktualitātes

“Kad viens cilvēks māca, mācās divi”

“Kad viens cilvēks māca, mācās divi”

Tas varētu būt viens no aforismiem, kas raksturo valsts mēroga projekta “Satiec savu meistaru” pasākumus, kas Latvijā notiek jau no 2009. gada. Varam lepoties ar to, ka Viļānu novadā ir daudz meistaru, kuri ir gatavi dalīties savās zināšanās un iedvesmot citus pavadīt savu brīvo laiku ne visai ierastā veidā, attīstot savas prasmes dažādos amatos. Un, iespējams, mācīties arī pašiem. Vakar, 2. aprīlī, arī Viļānu novada meistares un saimnieces aicināja visus interesentus, lai dalītos savās zināšanās. 

Leļļu darināšana

Kā tikt pie jaunas lelles? Tagad mēs esam pieraduši pie tā, ka visu var nopirkt. Tomēr tās var meistarot arī pašiem. To pasākuma dalībniekiem rādīja biedrības “Zaļās burves” pārstāve Irina Klimanova ar meitu Jeļizavetu. Tā bija darbnīca, kurā iesaistījās gandrīz visi pasākuma apmeklētāji – katram bija vēlēšanās uzzināt, kā no maziem auduma gabaliņiem un diegiem var izveidot tautiskā kleitā ģērbtu lelli ar bizēm. Jānorāda, ka lelles apģērbs tika veidots no Viļānu apkārtnei raksturīgā tautas tērpa auduma.

Gavēņa laika kulinārijas meistarklase

Gandrīz katram no mums būs kāds ēdiens, kas ir īpaši iecienīts ģimenē jau vairākās paaudzēs. Saimnieces Valentīna Pudule un Olga Zvīdriņa piedāvāja iemācīties gatavot viņu mājās iecienītus gavēņa laika ēdienus.  Pampuškys ar ķiploku un eļļas mērci, murcovka, botva, cyuku pupu kotleti un pupiņu sviests – to visu varēja ne tikai pagatavot kopā ar saimniecēm, bet arī nogaršot. Tas lika aizdomāties – varbūt vajadzētu pajautāt, kādi tad ir vecmammu īpašie ēdieni, par kuriem pēdējos gados bija piemirsts? Tā mēs ne tikai saglabāsim mūsu kulināro mantojumu, bet arī ļausim šiem ēdieniem ienākt mūsu ikdienā un aizņemt pienācīgu vietu brokastu, pusdienu vai vakariņu galdā.

Lins ikdienā un svētkos

Senākos laikos, lai mājā radītu mājīguma sajūtu, saimniecēm un meitenēm bija jādara viss pašām, arī jāvērpj dzija un jāauž audekls gan ikdienas apģērbam, gan svētku reizei, gan pūram. Tagad to prot tikai retais, tāpēc Viļānu novadpētniecības muzejā kopā ar meistari Valentīnu Vaivodi un muzeja darbiniecēm Margaritu Skangali un Annu Pigaškovu varēja iemācīties, kā vērpt dziju pie ratiņa un kā strādāt ar stellēm, aužot lina dvieļus, kā arī pārliecināties, ka tas bija diezgan sarežģīts un ļoti laikietilpīgs process.

Meistaru dienas darbnīcas ir iespēja, kā varam apzināt un saglabāt savu senču mantojumu, ielūkoties pagātnē, kā arī izpētīt dažādu amatu meistaru ikdienu un, iespējams, atpazīt tajā savas vēlmes darboties un augt šajā jomā. Ar nepacietību gaidām nākamo Meistaru dienu!

Teksts un foto: Margarita Isajeva
sabiedrisko attiecību speciāliste

2017-04-03
Viļānu novada pašvaldība
Instagram Facebook
A A A